טיפול בצלקות

צלקות בגוף ובפנים עלולות להוות בעיה אסתטית משמעותית, עם השלכות על נושאים כמו בטחון עצמי, תפקוד חברתי ועוד. כמו כן לעיתים צלקות מהוות תזכורת קבועה לאירועים אשר היינו מעדיפים לשים מאחורינו. הטיפול בצלקות משתנה בהתאם לאיבר, לגודל הצלקת, לגורם, ולזמן שעבר מאז היווצרות הצלקת

צלקות שקועות או בולטות לרב יגיבו לטיפולים קלים יחסית אשר ניתן לבצע במרפאה או בחדר טיפולים. לדוגמה – בצלקת בולטת אני מטפל בהזרקות של חומרים שונים אשר משטיחים ומטשטשים את הצלקת, וכן מפחיתים מהאודם.

טיפול זה יעיל בדרך כלל במהלך 12 עד 18 חודשים מהיווצרות הצלקת. לאחר מכן נזדקק לאמצעים פולשניים יותר. בצלקות שקועות ניתן לטפל בשחרור הצלקת מתחת לעור ומילוי בשומן עצמי למשל, צלקות אקנה עשויות להשתפר כתוצאה מקילוף עור (פילינג), או הזרקת חמרי מילוי במרפאה. 

קיימים גם טיפולים שמרניים אחרים בצלקות דוגמת לייזר וגלי רדיו.

בצלקות גדולות יותר לרב צריך לטפל בניתוח.

לרוב מדובר בכריתה של הצלקת ותפירה באופן שיאפשר ריפוי תקין עם סימן עדין יותר, אך לעיתים יש לשנות את כיוון הצלקת, או לצמצמה ע״י כריתה בשלבים במספר ניתוחים.

במקרים קיצוניים ניגש לניתוחים גדולים אשר עשויים לכלול הזרקת שומן נרחבת, העברת רקמות ממקום למקום ואפילו שימוש במותחני רקמות.

מותחן רקמות הוא למעשה מעין ״בלון״ בעל מעטפת סיליקונית, אשר ניתן לנפח במרפאה.

לאחר החדרת המותחן מתחת לעור בריא בקרבת הצלקת (בניתוח), אנו מנפחים אותו לאט מאוד במהלך פגישות עוקבות במרפאה על פני מספר חודשים.

בזמן זה העור נמתח בתהליך דומה להריון, כאשר בסיום הניפוח יש מספיק עור ע״מ להחליף צלקת נרחבת. בשלב זה נבצע ניתוח נוסף בו נכרות את הצלקת הבעייתית, ונכסה את השטח בעור התקין שמתחנו.

בסיומו של התהליך נקבל עור תקין עם צלקת עדינה ופחות בולטת בהיקפו. למעשה החלפנו שטח צלקתי גדול (למשל לאחר כוויה נרחבת, או פציעה קשה) בעור תקין עם צלקת דקה ועדינה.

חשוב לזכור כי תחום הטיפול בצלקות הוא מגוון ביותר, ולאור גיוון זה היכולת לאבחן נכון את הבעיה, ולבחור באמצעי הטיפולי המתאים היא קריטית.

הניתוחים בתחום זה, לרב אינם קשים וההחלמה וההתאוששות מהירות.

רוצה לשאול שאלה?
לקבוע פגישה?

השאיר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם